Jednym z najważniejszych wydarzeń Łódź Design Festival 2023 jest rozstrzygnięcie konkursu make me! oraz wystawa pokonkursowa. O randze tego wydarzenia rozmawiamy z jednym z jurorów, projektantem Tomkiem Rygalikiem.

Międzynarodowy konkurs wzorniczy make me! organizowany przez Łódź Design Festival to jedno z najbardziej pionierskich wydarzeń w Europie powstałych dla projektantów i projektantek stawiających pierwsze kroki w karierze zawodowej. Zwycięzcy 16. edycji konkursu zostaną przedstawieni podczas ceremonii w ramach Łódź Design Festival 2023, a wszystkie wyróżnione projekty będą zaprezentowane na wystawie prac finałowych.

Mimo nowych obowiązków, objęciu profesury na Uniwersytecie Aalto w Helsinkach, po raz kolejny zobaczymy Cię w roli jurora konkursu make me! w ramach tegorocznej edycji Łódź Design Festival. Co sprawia, że wciąż podejmujesz to wyzwanie?

Tomek Rygalik: Pochodzę z Łodzi, wspieram Łódź Design Festival i jestem z nim związany od początku, nie inaczej jest w tym roku. Konkursy, zwłaszcza na starcie drogi projektowej, są niezwykle ważne - mobilizują do wyjścia z ukrycia i pokazania swoich pomysłów światu, a także uczą ich prezentacji. Rozwijają i weryfikują - młody projektant dzięki udziałowi w konkursie ma szansę wejść w dialog z rzeczywistością, zobaczyć siebie na tle innych.

Tomek Rygalik
Projektant, który od wielu lat odnosi sukcesy na arenie międzynarodowej. Niedawno do listy swoich osiągnięć dopisał kolejny, ważny punkt: profesurę na Uniwersytecie Aalto w Helsinkach. Jako pierwszy obcokrajowiec objął tam katedrę projektowania mebla. Jego aktywności w Polsce też mają bardzo szeroki zasięg. Dotyczą m.in. Studio Rygalik, Łódź Design Festival oraz DesignNature – przedsięwzięcia związanego z nowymi modelami edukacji, budowaniem relacji, szukaniem refleksji.

Dziś projektuje się nie tylko produkty, ale też procesy, rozwiązania niematerialne i nienamacalne. Jak porównać je z produktami, szczególnie w konkursie?

W przypadku make me! nie ma sztywnej ramy, kryteriów czy wymagań do odhaczenia. Analiza i ocena tak różnorodnych zgłoszeń wywołują szalenie ciekawe dyskusje wśród jurorów, zwłaszcza że w ich gronie są zarówno projektanci, którzy zajmują się stylizacją produktu, jak i akademicy czy przedstawiciele świata humanistycznego. To naturalne, dobrze, że jest dyskusja - w jej toku może się wykrystalizować spojrzenie na pewne aspekty, biorąc pod uwagę różnego rodzaju jakości.

Czy na przestrzeni lat zapadły Ci w pamięć niektóre z nagrodzonych projektów? Czy z perspektywy czasu masz poczucie, że wyróżnienie ich było dobrą decyzją?

Tak, jest wiele takich projektów, nierzadko odniosły później inne sukcesy. Konkurs to moment wyłowienia spośród zgłoszeń perełek, które mają potencjał, długą przyszłość. Często podobnie jest z twórcami - wyróżnienie daje mocny start w budowaniu kariery. Kluczowy jest autentyzm, dzięki któremu z głębi serca i duszy projektantów powstają mocne, prawdziwe rzeczy.

Istotne jest także przedstawianie projektu w sposób jak najbardziej zrozumiały - komunikacja jest narzędziem projektowania. Jeden z moich mistrzów Vico Magistretti mówił, że dobry design to taki, o którym można opowiedzieć podczas krótkiej rozmowy telefonicznej.

A co dzieje się teraz w Studio Rygalik?

Prężnie się rozwijamy, intensywnie rekrutujemy. Mamy centrum badawczo-rozwojowe w Sobolach, doskonale wyposażone w różnego rodzaju sprzęty i rozwiązania do prototypowania i badań. Myślę, że nie będzie przesadą, jeśli powiem, że jako studio projektowe mamy możliwości unikalne w skali świata. Nie skupiamy się na estetyzacji produktów, ale na tworzeniu innowacji, które nie zawsze są widoczne na pierwszy rzut oka.

Czy pobyt w Helsinkach pomaga na to spojrzeć z innej perspektywy?

Styl życia w Finlandii, kultura, wartości - to jest dokładnie to, o czym mówię od dwudziestu lat! To bardzo naturalny obszar dla świata nordyckiego. W Polsce hasło „zrównoważony rozwój” jest bardzo modne, a dla Finów od dawna jest jak oddychanie - po prostu naturalne. Wiele niuansów i ciekawych aspektów w tutejszym projektowaniu wynika z fińskiego sposobu myślenia i życia. Uczę się tego na każdym kroku, za co jestem bardzo wdzięczny losowi.

Tegoroczna edycja Łódź Design Festival pod hasłem „Future Perfect” odbędzie się w dniach 18-28 maja. Szczegółowe informacje o programie wydarzenia oraz towarzyszących wystawach - w tym wystawie projektów wyróżnionych w konkursie make me! i produktów nagrodzonych w plebiscycie must have dostępne na stronie https://lodzdesign.com/

Łódź Design Festival 2023 powstał przy udziale Łódzkiego Centrum Wydarzeń i miasta Łódź.