Kuchnia w stylu retro, czyli jaka?

Kuchnia w stylu retro często porównywana jest do „babcinego” pomieszczenia kuchennego, jednak to zdecydowanie nie to samo. Stylowi kuchni, w której gotowały nasze babcie i prababcie, zdecydowanie bliżej jest do rustykalnego. Czym zatem charakteryzuje się retro kuchnia?

Królują tu miękkie linie frontów kuchennych zdobionych frezami i przeszkleniami oraz obłe kształty dodatków i sprzętu AGD. Ponadto wyposażenie skupia się na dwóch aspektach naraz, a mianowicie dekoracyjnym i funkcjonalnym. Kuchnia ma być przytulna, ale i wygodna w użytkowaniu. Dużą wagę przykłada się do zdobień i umiłowania szczegółów, dlatego w kuchni retro możemy zachwycać się stylizowanymi uchwytami i wieszaczkami wykonanymi z porcelany lub misternie kutego metalu.

Styl retro w kuchni zdecydowanie różni się od nowoczesnego, w którym króluje minimalizm. Tutaj nikt nie stroni od mebli w kolorze kremowym lub pastelowym oraz przeszklonych witryn i półek, na których z dumą ustawiane są stylowe ceramiczne serwisy i akcesoria kuchenne. Kolorystyka kuchni retro jest zdecydowanie ciepła oscylująca wokół beżu, lawendy, mięty, pudrowego różu oraz błękitu, połączonych z bielą. 

Jaki sprzęt AGD do kuchni retro?

Sprzęt AGD w kuchni retro określa styl wnętrza do tego stopnia, że nie można pomylić go z żadnym innym. Zamiast nowoczesnego oszczędnego w formie okapu, nad kuchenką znajduje się okazały przyścienny wyciąg kuchenny, który może być ozdobiony drewnianymi elementami. Wszystkie elektryczne sprzęty kuchenne mają opływowe kształty i zaokrąglone narożniki, czym do złudzenia przypominają modele, które oglądamy na starych filmach z lat 50. i 60.

Nie musimy przy tym ograniczać się do sprzętu AGD w kolorze czarnym, białym lub srebrnym, ponieważ styl retro uwielbia barwy pastelowe, dlatego producenci oferują kompleksowe kolekcje sprzętu AGD stylizowanego na styl retro w tych właśnie kolorach. Aby wystylizować kuchnię za pomocą sprzętu, powinniśmy nabyć:

• pojemną lodówkę z klamką w prostokątnym kształcie z zaokrąglonymi rogami i klasie energetycznej A+++,

• emaliowaną kuchenkę z piekarnikiem i charakterystycznym nieco kopułowatym okienkiem,

• kuchenkę mikrofalową z owalnym przeszkleniem i chromowanymi dekoracjami,

• funkcjonalny toster retro na dwie lub cztery kromki z pokrętłem płynnie regulującym temperaturę opiekania i lampkami kontrolnymi,

• czajnik elektryczny w półokrągłym designie wyposażony w okrągły zegar wskazujący temperaturę i chromowane elementy,

• ekspres do kawy przypominający relikt przeszłości z mnóstwem przycisków, kontrolek i wskaźników,

• robot kuchenny z metalową misą stanowiący nie tylko funkcjonalny osprzęt, ale również niebanalną ozdobę blatu kuchennego,

• niewielkie radio retro z anteną.

Idealnie byłoby, gdyby wszystkie drobne sprzęty takie jak czajnik, toster, ekspres do kawy i robot kuchenny retro były w tym samym kolorze, wtedy uzyskamy spójność aranżacyjną. Producenci oferują sprzęt AGD retro w pastelowych odcieniach zieleni, błękitu, różu, kości słoniowej i beżu. Niezwykle modne jest również wyposażenie kuchni retro w sprzęt elektryczny kolorze nasyconej czerwieni. Warto wiedzieć, że wymienione elementy wyposażenia tylko wyglądają jak żywcem wyjęte z przeszłości. Tak naprawdę to wysokiej klasy sprzęt charakteryzujący się sporą dozą funkcjonalności i najwyższą jakością, a nowinki techniczne nie są mu obce.

Dodatki do kuchni retro, które podkreślą styl

Styl retro we współczesnej kuchni, jest nieco niejednoznaczny. Dla jednych wystarczające będą zdobione frezami i przeszkleniami meble, charakterystyczny sprzęt AGD oraz kilka podręcznych gadżetów i wieszaków na akcesoria. Dla innych to pole dla kreatywności służące wypełnieniu wnętrza sporą ilością dekoracji i dodatków. Jedno jest pewne – w kuchni retro musi być przynajmniej kilka oldschoolowych akcesoriów. Sklepy stacjonarne i internetowe oraz targi staroci oferują mnóstwo dodatków i dekoracji, które idealnie wpiszą się w kuchnię w stylu retro.

Warto zdecydować się na:

• elegancki chlebak w stylu retro

• retro pojemniki na żywność, produkty sypkie i przyprawy

• miedziane, emaliowane lub żeliwne garnki, brytfanny, kubki i rondle, które dobrze jest wyeksponować

• kolorowe porcelanowe bądź ceramiczne komplety zastawy stołowej i kubki umieszczone na odkrytych półkach lub w przeszklonej witrynie

• wieszaki w postaci metalowych kutych wymyślnie haków osadzonych w drewnie

• drewniane postarzane skrzynki z ziołami

• stare metalowe tabliczki z napisami, lub reklamą

• zegar drewniany, lub metalowy z cyframi rzymskimi

• obrusy, ściereczki i fartuch kuchenny w kratkę lub groszki

• miedziane patynowane doniczki na kwiaty

• metalowa emaliowana kanka na mleko

• stary plakat z reklamą Coca-Coli

• mechaniczną kuchenną wagę retro z dużym zegarem

• lampę z prostym metalowym kloszem w jasnym kolorze

• drewniane rzeźbione półki.

Czy każdy styl wnętrzarski można wystylizować na retro?

Najłatwiej jest z kuchniami w stylu skandynawskim i klasycznym, ponieważ są jasne i wyposażone w elementy z naturalnego drewna. Wystarczą same dodatki i możemy cieszyć się nowym stylem. Trudniej jest z kuchnią w stylu nowoczesnym, ale od czego są nowinki wnętrzarskie, które ułatwią nam metamorfozę?

Farba do mebli w jasnym pastelowym kolorze z pewnością zakryje ciemną barwę szafek i frontów. Okleina lub ścienne płytki samoprzylepne imitujące białą cegłę, arabeskę marokańską, kafelki ze wzorami geometrycznymi lub postarzanymi ornamentami szybko zakryją każdą ścianę. Panele winylowe we wzorach drewna bądź szachownicy błyskawicznie odmienią betonową podłogę. Pozostaje rozmieszczenie dodatków i mamy kuchnię retro prosto z najpoczytniejszych magazynów wnętrzarskich.

Autor
Kuchnia retro - jak ją wystylizować za pomocą AGD i dodatków?
Dagmara Kasprzyk-Rogal
Dekorator wnętrz, kosztorysant budowlany, copywriter, wykształcenie ekonomiczno-administracyjne. Kobieta wielu pasji, z których największą jest tematyka wnętrzarska. Od...